Σαβ, Οκτ 19, 2024

Άρης - Ομόνοια 2-0: Νίκη και προσπέρασμα στη βαθμολογία για τους γηπεδούχους

Ο Άρης Λεμεσού επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας στο «AlphaMega Stadium» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Με αυτή τη νίκη, ο Άρης ανέβηκε στους 14 βαθμούς, αφήνοντας την Ομόνοια στους 12.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Γκιόργκι Κβιλιτάια, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης. Ο Άρης ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Γιαγκό στο 88ο λεπτό. Σημαντικό γεγονός για την Ομόνοια ήταν το ντεμπούτο του Γιόβετιτς.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό, με τον Άρη να ανοίγει το σκορ στο 25ο λεπτό με κεφαλιά του Κβιλιτάια. Στο 37ο λεπτό, ο Μαγιαμπέλα έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ με πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Φαμπιάνο. Στο 52ο λεπτό, ο Κβιλιτάια εκτέλεσε εύστοχα δεύτερο πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Η Ομόνοια είχε τις ευκαιρίες της, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ ο Άρης διαχειρίστηκε τον αγώνα και εξασφάλισε τη νίκη.